Shoppping Cart
Tootesildid

Miks ma ei söö valget suhkrut?

Üritan valget suhkrut vältida igal võimalikul viisil. Kodus mul seda ei ole, väljas süües püüan magustoitu mitte tellida. Ja kui juhtub, et erinevatel põhjustel eksin selle vastu, siis meenutab mu keha mulle kiiresti, miks valisin suhkru oma menüüst välja jätta.

Valge suhkur on puhas süsivesik, mis ei anna meie organismile mitte midagi peale ülearuste kalorite ja veresuhkru dramaatilise kõikumise. Minu jaoks annab veresuhkru kõikumine kõige tugevamalt tunda, kui söön magusat õhtul. Teate küll, sõpradega väljas tahaks vahel sooja šokolaadikooki. Kuna mu keha ei ole sellega harjunud siis pulss kiireneb kõigepealt ning hiljem võib olla raske uinuda. Hommikul kell kuus ajab nälg mind üles ja tunnen, kuidas mu veresuhkur on nii madalal, et see  on minestamistunnet tekitav. Pean minema kööki ja sööma pool banaani, et edasi magada. Ööga on siis veresuhkur mu kehas tohutu tõusu ja sellele järgneva languse juba läbi teinud ning kolinal alla normi kukkunud. Just sellised ekstreemsed kõikumised võivad viia suhkruhaiguseni.

Teine põhjus on see, et suhkur tekitab sõltuvust. Tunnen, kuidas on palju lihtsam elada seda ühte ampsu võtmata, sest sellele järgneb vajadus võtta teine ja kolmas amps. Suhkru poolt tekitatud sõltuvust on võrreldud sõltuvusega narkootikumidest. Suhkur, nagu ka kohvi, on võimeline tundlikumatele inimestele tekitama ekstreemseid meeleseisundeid. Neis ei ole hea olla. Toimub sama hüplemine emotsioonidega nagu veresuhkruga – kõigepealt lakke ja siis pauguga vastu maad. Vahel tekib selle tulemusena ka peavalu.

Enamasti räägivad meie “isud” meie vajadustest. Kas siis emotsionaalsetest või füüsilistest, kuid nad kõnelevad meile midagi. Emotsionaalsel tasandil võib olla tegemist stressisöömise, hirmude allasurumise jmt. Füüsilisel tasandil vitamiinide, mineraalide puudus; energiapuudus; vedelikupuudus; väsimus jne. Ja tegemist on surnud ringiga, sest üks põhjustab teist. Siinkohal peaks vaatama enda sisse ja analüüsima, mis või kes see meie sees seda magusaampsu tegelikult ihaldab?

See kõik ei tähenda seda, et mulle ei meeldiks maiustada! Kuid olen leidnud endale terve hulga tervislikumaid alternatiive, mis annavad kehale ka midagi kasulikku – vitamiine, mineraale jne. Loodus pakub meile hulgaliselt põnevaid magusaisu leevendajaid, mis meid ka rakutasandil toidavad. Neist edaspidi 😉

 

Päikest

Kati