Shoppping Cart
Tootesildid
Toitumine

Kes vabandab, see kaua elab?

Ma tahtsin kirjutada terve lehekülje pikkuse postituse vabandustest. Tahtsin kirjutada üles kõik vabandused, mida me toome, et mitte elada tervislikult. Ainult vabandused, ei mingeid lahendusi.

Mul sai pool lehte täis kirjutatud, kui mul täielikult üle viskas. Ma ei suutnud jätkata vabanduste otsimist ja nende üles kirjutamist. Mul oli põletav soov kõikidele nendele vabandustele kohe vastulaused öelda. Ma ei suutnud enam lasta endale kõike seda peale kallata, sest… Olgem nüüd ausad. Kui rahalised ressursid kõrvale jätta, siis ei ole olemas ühtki vabandust, miks mitte tervislikult toituda, liikuda, mõtelda, elada!

Kuigi jah, tänapäeval on kahjuks nii, et meile on kergelt ja odavalt kättesaadavaks tehtud „toit“, mille koostisest suurt midagi söömisväärset ei leia. Suur osa koostisainetest kõlavad rohkem nagu midagi, mida vist oleks pidanud keemiatunnist meelde jätma. Aga ka see ei ole vabandus! Meil siiski on võimalus valida, kas ostame kiirnuudlid, valge pasta või täisteratooted. Täpselt nii – ma isegi ei hakka siin rääkima gluteenivabast või mahedast. Ma räägin baasvalikutest, mõtteviisist.

Leidsin, et enamasti on meil ühed-samad korduvad vabandused, mille taha end jätkuvalt peidame. Juba selles rütmis elades on ehk raske näha kohti, kus vaid väikese muudatusega on võimalik kogu elustiili muuta. Kuid just seda me innustame tegema!

  • Ei jõua hommikuti süüa teha? Selleks ju smuuti leiutatigi. Minut ja valmis! Lisad veel lusikatäie meelepärast supertoidusegu ja edukas päev on garanteeritud.
  • Vajad hädasti kofeiini? Vali kohvi asemel roheline tee. Ega ilmaasjata Mate teed taevani kiideta ning see sobib ka neile, kellel kohviga nii head suhted pole.
  • Tunned, et lausa pead vahepeal näksima? Haara suhkru-ja nisuvaba seemnebatoon, mitte šokolaaditahvel. See pole võibolla alati kättesaadav ja tähendab, et pead pisut ette planeerima ja meelispalad kaasa võtma, aga usu mind – parem enesetunne tasub selle ‘vaeva’ mitmekordselt.
  • Pole aega regulaarselt süüa teha? Kraba käigu pealt pakk toortoidu seemnebatoone või midagi samaväärset, mitte ära lase oma veresuhkrul nii madalale langeda, et kui hiljem poodi satud, haarad kokku korvitäie rämpstoitu või pirukaid, mis küll korraks meeleolu lakke löövad, aga mida hiljem ülejäänud päeva kõhtu kinni ja silmi vaevaga lahti hoides kahetsed.

Paneb mõtlema, et mis ajast meist kõigist sõltlased said? Me valime mugavuse tervise asemel. Ma ei taha jätta muljet, nagu meil kellelgi poleks nõrkushetki, aga ei tasu unustada, et suurte teadmistega kaasneb veelgi suurem vastutus. Tänasel päeval on info meile nii kättesaadavaks tehtud, et vaevu jõuame kõike hoomatagi, aga ühtlasi tähendab see ka seda, et me ei saa väita, nagu meie käitumismustrid tuleneksid teadmatusest. Ebatervislik eluviis tuleb eelkõige vabandustest.

Mida ma tahan öelda, on et lõpetame vabanduste otsimise ja palun hakkame endast hoolima. See kõlab küll ilmselge klišeena, aga meile on antud ainult see üks keha ja keegi teine selle eest hoolitseda ei saa, seega…

Päikest,

Häli

Olen siin uus 🙂 Olen Häli, mitte veel päris kolmekümnene täiesti isepäine saare naine. Viimased kuus aastat on mu põhirolliks olnud ‘ema’, kuid ülejäänud aja tegelen selle segaduse korrigeerimisega, mis noore keerulise täiskasvanuna pidevalt peas valitseb. Uurin kõike nähtamatutest haigustest, toidust, tervisest ja tervislikkusest kuni psühholoogia ja inimarengukriisideni välja. Hetkel on teiseks koduks Hea Tuju Labor ning käsil on suuremat sorti enesekasvatamine, mille raames oma mõtteid ka Teiega jagan.